Објавен тимот

08 ноември 2006

Селекторот Катанец го објави списокот на фудбалери кои ќе бидат во конкуренција за натпреварот против Русија. Она што е новост е враќањето на Влатко Гроздановски во репрезентацијата.


Список на фудбалери за натпреварот против Русија:
Голмани:
Николоски Јане 12.12.1973 Славен Белупо-Хрватска
Пачовски Томе 28.06.1982 Работнички К.-Македонија
Одбрана
Седлоски Гоце 10.04.1974 Матерсбург-Австрија
Митрески Игор 19.02.1979 Енерџи котбус-Германија
Новевски Николче 26.04.1978 Мајнц-Германија
Васоски Александар 21.11.1979 Ајнтрахт-Германија
Петров Роберт 02.06.1978 ЦСК Софија-Бугарија
Лазаревски Владе 09.06.1983 Гроцлин-Полска
Попов Роберт 16.04.1982 Литекс Бугарија
Среден Ред
Јанчевски Игор 16.09.1974 Енозис Неон-Кипар
Шумуликоски Величе 24.04.1981 Бурсаспор- Турција
Тасевски Дарко 20.05.1984 Металург.Запорожје- Украина
Шакири Артим 23.09.1973 Интер Турку- Финска
Митрески Александар 05.08.1980 Келн- Германија
Влатко Гроздановски 30.01. 1983 Омониа- Кипар
Напад
Стојков Ацо 29.04.1983 Партизан-Србија
Мазнов Горан 22.04.1981 Локерен-Белгиум
Ристиќ Стевица 23.05 1982 Силекс-Македонија

Она што е добра вест за нас е повредата на Игнашевич од ЦСКА Москва. Сакам да се надоврзам и на претходниот текст кој се однесуваше за нашите можни тактички варијанти против Русија. Со враќањето на Гроздановски во репрезентацијата се отвара можноста да се игра класична 4-4-2 со крилни фудбалери. Во една ваква варијанта, Гроздановски би одел лево, Шаќири десно, централни фудбалери во средниот ред би биле Величе и А. Митрески. Но, ќе мораат да се прават промени и во одбраната. Ако се игра со класични крилни фудбалери на клупа би требало да се преселат Петров и Лазаревски а на нивно место покрај Новевски, Седлоски и Митрески ќе влета Васоски со што би играле со 4-ца во линија.

Мене лично не ми се допаѓа оваа варијанта, но се е можно. Се ќе зависи од Среќко Катанец.

За химната

ФФМ објави дека и на овој квалификациски натпревар химната на Македонија ќе биде отпеана во живо. Покрај високата цена на билетите (600 ден.) тоа е втората работа која ме иритира. Каролина Гочева не знае да ја пее химната онака како што треба. Не е исто кога солист пее без музика и кога се пушта само инструменталната верзија па целиот стадион пее како еден хор. Вратете ни ја химната да ја пееме ние фановите!

1 коментари:

Blogger JumboMkd рече...

Незнам зошто ама некако не сум многу оптимистички расположен за овој натпревар. Се надевам дека нашите момци ќе ме демантираат и ќе ме изненадат со нови 3 поени

13:39  

Објави коментар

Врски до објавата:

Создај врска

<< Дома