Кој да го замени Пандев?

03 ноември 2006

За неколку дена следува можеби најважниот натпревар во историјата на нашата фудбалска репрезентација. Ова е мое мислење и мислам дека ќе се сложите дека натпреварот против Русија го заслужува епитетот “најважен“ од проста причина што за прв пат во нашата фудбалска историја се бориме за резултат кој на скоро половина од квалификациите ќе не однесе на врвот на квалификациката група.

Она што нам не засега е каков тим Катанец ќе изнесе на теренот? За прв пат по подолго време ќе го немаме Горан Пандев (и Илчо Наумоски), но ако се сеќавате, првите победи на Катанец против Турција и Еквадор ги остваривме без Пандев во составот. Што сега? Прашањето е дали да се бара замена за неговата конкретна позиција во нашата репрезентација или да се крои нова тактика?Тасевски?
Дарко Тасевски е решението кое се наметнува само по себе бидејќи секогаш кога Пандев излегуваше од игра на последните неколку натпревари, Тасевски беше неговата замена. Жал ми е што немам конкретни информации на каква позиција точно игра Тасевски во неговиот клуб во Украина. Ако ме прашувате мене, мислам дека е крајно ризичен потег Катанец да се реши да му ја додели улогата на Пандев на младиот и неискусен Тасевски. Не ги оспорувам квалитетите на Дарко, во многу погледи е и подобар од Пандев (пред се техниката и балансот кога е со топка) но со само 10 натпревари во националниот дрес, тој го нема искуството и пред се лидерските квалитети на Пандев. Ако ја превземе неговата улога, секоја акција ќе мора да оди преку него, ќе мора да се носи со повеќе дефанзивци пред шеснаесетникот на противниците, ќе мора дополнително да се уфрла во нападот - не сум сигурен дека Тасевски ќе може да одговори на сите овие обврски.

Кој друг?
Никој! Едноставно немаме фудбалер кој би можел да го игра она што Пандев го игра во нашата репрезентација. Ако Катанец не се реши за задржување на формацијата со Тасевски како замена за Пандев, тогаш ќе мора да се крои сосем нова тактика за Русите. Која ќе биде таа? Какви се вашите мислења? Цела држава сме селектори кога станува збор за националниот тим, па ме интересираше какво е расположението.


Уште се мисли како против Русите или веќе знае?

Дарко Тасевски наместо Горан Пандев или комплетна промена на тактиката?

1 коментари:

Anonymous ivan1 рече...

ja sepak bi go stail tasevski mozda e neiskusen ali ipak nema koj drug.mozda sakiri

23:51  

Објави коментар

Врски до објавата:

Создај врска

<< Дома