Пропуштена шанса

18 јули 2006

Го дочекавме крајот на најголемиот скандал во историјата на фудбалот. Јувентус, Милан, Фиорентина и Лацио во својата богата историја, покрај фудбалските легенди и титулите, запишаа и едно неславно поглавје. Еден затворен круг на луѓе си дозволи да остави црна дамка на прекрасните истории на овие клубови.

Останува впечатокот дека ова го дозволија сите кои се вмешани во фудбалот во Италија. Сега стана јасно дека многумина замижувале пред нечистите игри и оставале да се одвиваат. Оние кои дозволија ова да се случи, засекогаш ќе живеат со мислата дека можеле да го спасат фудбалот во Италија на време, пред да биде предоцна.

Италија ја имаше таа среќа што оваа година се укажа можност за конечно расчистување на нечистотиите во фудбалот. Оваа шанса беше една и единствена и можеби никогаш повеќе нема да се повтори. Имаше докази, имаше сведоци, имаше обвиненија... но немаше акција. Да, казнети беа Јувентус, Милан, Фиорентина и Лацио како и 20-тина луѓе кои биле вмешани во нечистите игри но фудбалот во Италија не доби ништо а пропушти многу.

Не доби ништо бидејќи само привремено тргна од сцената 20-тина фаци кои го преселија фудбалот на телефонски линии. Пропушти многу бидејќи ја пропушти шансата од корен да ги уништи структурите кои го уништија фудбалот.

Дали навистина верувате дека само 20-тина луѓе (по 2-3 од секој клуб и по некое официјално лице и судија) му го сторија ова зло на фудбалот? Дали е можно од илјадници официјални претставници на клубовите, судии и членови на фудбалската и судиската асоцијација само 20-тина да го направиле сето ова. Јас не верувам.

Сега за сега, најголеми губитници се фудбалските фанови и фудбалерите. Времето ќе покаже дали Италија конечно се справи со злото во фудбалот, или само привидно го среди нередот кој беше создаден и остави простор за нешто слично во иднина.

Дали на крајот има победници или сите се лузери? Клубовите кои беа нечисти ги добија своите казни. Тие во секој случај се лузерите. Можеби некои клубови како Интер и Рома се привидни “победници“ во целата ситуација, но факт е дека и тие не добија ништо. Какво ќе биде тоа скудето на Интер без Милан и Јуве како конкуренти? Сите останати клубови во Серија А кои имаат огромни финансиски проблеми индиректно ќе бидат оштетени бидејќи главниот приход кој го имаат од ТВ-правата ќе им биде драстично намален со отсуството на Јуве, Лацио и Фиорентина. Гледаноста и популарноста на Серија А драстично ќе опадне во годината кога требаше драстично да порасне (по победата на Италија на СП). Помалку дерби-натпревари, помалку возбуда, помалку пари за оние кои останаа во Серија А.

Дали некој воопшто доби нешто во целата ситуација? Мојот одговор сега за сега е НЕ.

Technorati: Фудбал, СеријаА, Скандал.

3 коментари:

Blogger Lewis Mathieson рече...

I think its in Russian... not sure though. But thanks for the post in English mate, it was appreciated. Give me your take on what you think will happen to all the italien players now???

Cheers

Lewis

17:34  
Blogger Ико рече...

No, it's Macedonian :) I'll write a post in English about the whole situation in Italia.

Cheers

Iko

15:43  
Blogger Lewis Mathieson рече...

wow macedonian!!! You guys got a draw against England at St Mary's stadium didn't you??? 2-2, scoring from a corner as I remember it. Thats cool I've never met someone from there - are u on myspace - do you use MSN

basicallyimcool@hotmail.com

www.myspace.com/internationalscot

PS - I can't believe they got some of those restrictions lifted??!!!??? Juve should have gone to Serie C!!!!!!

19:01  

Објави коментар

Врски до објавата:

Создај врска

<< Дома