Лихтенштајн + Техеран = Одлично!

13 ноември 2005Нашата репрезентација (овој пат поделена на А и Б селекција) како ретко досега имаше неверојатно успешен викенд. Првиот тим предводен од стандардните репрезентативци одигра пријателска средба со Лихтенштајн на гости која ја добивме со 2-1. Факт кој радува е што конечно репрезентацијата се собра без никакви контраверзи, отпатува во Лихтенштајн и фино си победи и си обезбеди некој бод плус кој ќе не крене малку нагоре на ранг-листата на ФИФА. Уште една добра можност за воигрување на горе-долу стандардните репрезентативци кои ќе треба да го понесат товарот и во наредните квалификации.
Б-тимот составен главно од фудбалерите од младинската репрезентација како и од фудбалери сениори кои се сериозни кандидати за А-составот на репрезентацијата отпатува во Иран каде во Техеран остваривме една ГОЛЕМА победа. Победивме во полуфиналето на турнирот и тоа против домаќинот Иран кој беше со својот најсилен тим и кој се подготвува за Светското Првенство во Германија 2006. Победа од 2-1 која доколку турнирот беше официјален и во рамките на ФИФА (не беше така поради проблемите на домаќинот со спонзорот на турнирот) ќе ни донесеше огромен скок на ранг-листата на ФИФА. Како и да е, младите и кандидатите за репрезентацијата докажаа дека во секое време може да се смета на нив а си се вратија од Техеран и со сребрен медал за второто место на турнирот. Нашиот пораз во финалето од Парагвај не е некаква трагедија имајќи во предвид дека Парагвај е земја учесник на наредното Светско Првенство (Парагвај не победи со 1-0).
Се на се, одлично искуство за младите фудбалери во Техеран, одлична шанса за воигрување на сениорите во Лихтенштајн и повеќе илјади долари на име премии на контото на ФФМ.
Сега да ги слушнам тие новинарите од Македонски Спорт кои се потсмеваа на идејата националниот тим да биде поделен и “послабиот“ состав да биде испратен во Иран на силниот турнир.
Од мене, едно големо БРАВО за ФФМ бидејќи (како ретко досега) успеа добро да изменаџира еден слободен термин на ФИФА и УЕФА и максимално да го искористи. Утре во официјална посета на Македонија доаѓа Сеп Блатер, претседателот на УЕФА и дајте таму издејствувајте пари за мак-фудбалот! :)

Коментари?

3 коментари:

Blogger beto # 6 рече...

хаха хехе хуху одличем пост и сега си ја повлекувам изјавата дека тоа што го направиа со делбата беше срање.Се покажа дека не беше така,напротив тоа беше супер за нас.Да изгубиш од Парагвај и тоа со 1-0 е голема чест и мотив за понатамошна работа зашто Парагвај ги има тепано и Аргентина и Бразил и сите таму.Уште Чилаверт да им бранеше сега...

00:17  
Blogger player рече...

Коментаров го отстрани администратор на блог.

10:11  
Blogger player рече...

одлицен пост ама што има врска голманот кога неприми ја гол

10:14  

Објави коментар

Врски до објавата:

Создај врска

<< Дома