Пријателски!

04 ноември 2005

Репрезентацијава повторно се активира. Ќе се играат пријателски натпревари. Чудното и интересното е што нашата селекција ќе биде на две места во исто време. Една гарда предводена од Мирсад Јонуз оди за Техеран на силниот турнир, додека друга гарда предводена од Бабунски оди во Вадуз да се пресмета со нашиот омилен противник Лихтенштајн.
На многумина сигурно дека им е чудно сево ова (некои дури го исмеваат) но ова е правилен потег! Ни требаат што повеќе пријателски натпревари! Мора да играме, да се воигруваме, да пробуваме разни варијанти и состави. Добрата работа е што доколку направиме некој позитивен резултат (а за таков се смета и нерешено со било која од селекциите кои ќе бидат во Иран зошто се со многу повисок рејтинг од нашиот) ќе скокнеме доста места на ранг листата на ФИФА, што подоцна ќе ни обезбеди и поквалитетни и поатрактивни противници за пријателски натпревари.
Значи, големо БРАВО за раководството на ФФМ (една од ретките пофалби кои ги заслужуваат изминативе неколку години). Само да не направат глупост и да ги распоредат фудбалерите добро во двете селекции.
Јас мислам дека најсилниот состав треба да отпатува во Иран, додека пак онаа “Б“ селекција на играчи да отпатува во Лихтенштајн. Така, ќе можеме да се надеваме на добри резултати од Иран (од каде патем имаме убави спомени од пред неколку години кога игравме во финалето на турнирот и Виктор Треневски ја освои наградата за најдобар фудбалер) а од друга страна сите кандидати за влез во националниот тим ќе имаат шанса да покажат што знаат против Лихтенштајн.
Втора варијанта на поделба на составите би била помладите фудбалери (новите генерации) да отпатуваат во Иран каде ќе соберат едно ново позитивно искуство и ќе го покажат својот потенцијал, додека пак старата гарда (Шаќири, Христов, Милошевски...) да играат против Лихтенштајн за да видиме дали се “старо железо“ или сеуште може да послужат и во идниот квалификациски циклус.
Ваш став?

3 коментари:

Anonymous Петар рече...

Не дека е битно, ама главниот град на Лихтенштајн се изговара (а со тоа и пишува) Фадуц.

15:26  
Blogger Ико рече...

Па јас така имам прочитано од македонскиве весници а и по телевизии така го кажуваат. Како и да е...од сега ќе знам.

16:53  
Blogger beto # 6 рече...

I ja celo vreme mislam deka e Vaduz.Toa so reprezentacijata e blamaza.Pa uste "pojakiot" tim so Babunski ide na poslab turnir.
ajdeeeeeeeee selo veselooooo
Batali toa, radosen sum Liverpul tepaa.Yeheee

19:47  

Објави коментар

Врски до објавата:

Создај врска

<< Дома