Репрезентацијаааа

18 август 2005

Што е потребно за да се изгради успешна репрезентација?

  1. ОРГАНИЗАЦИЈА. Организација и менаџирање на репрезентацијата од страна на ФФМ. Тоа подразбира најпрво објавување конкурс за селектор, кој ќе мора да исполнува некои норми, а не како досега, 3-4 луѓе во ФФМ одат од тренер на тренер и нудат селекторска позиција. Треба да се објави конкурс и тренерите кои имаат желба да бидат селектори да се пријават. На конкурсот ќе победи тој што има најдобра комбинација од фудбалско искуство и образование, добри резултати зад него...и.т.н. Е сега, откако ќе поставите селектор, треба да му обезбедите СЕ што му треба за да работи нормално! Селекторот да има слобода да си донесе свои соработници, кои ќе бидат на платен список и кои ќе имаат одредени задачи. Да се одреди постојана тренинг база на репрезентацијата (а не еднаш тренираат на Чаир, па на Цементарница, па на Градски, па на помошниот терен...), да се определи постојано престојувалиште (а не како досега, репрезентацијата смени 100 хотели – Бест Вестерн, Панорама, Карпош...). НЕ СМЕЕ да има никакви пропусти во целокупната организација (каснење и одложување на авионски летови и тренинзи, се расипал автобусот, селекторот дошол покасно и сл.).
  2. ПАРИ. Не требаат некои милионски суми. Пред секој кфалификациски циклус да се одредат премиите за секој натпревар, а што е уште поважно да се одредат и казните. И не треба репрезентативците да чекаат по 2-3 месеци за премија, туку веднаш после натпреварот во соблекувалната да ги чека сумата која ја заслужиле.
  3. ПРОГРАМА. Не годишна програма, или 2-годишна...туку 10 годишна програма. Не можеме на секој кфалификациски циклус да му приоѓаме со мислата “Е сега му е мајката!“. Треба програма (која за крајна цел ќе има некаков реален дострел на нашиот фудбал, на пример целта за следните кфалификации да биде да стигнеме до 3-то место) која доколку не се исполни, тие што ја донеле ќе мора да си заминат. Значи да појаснам, доколку правевме програма и план за овој циклус кфалификации, наша цел би требало да биде освојување на 14 бода во групата (со кои ќе се пласиравме на 4-тото или 3-тото место). Значи да се влезе во кфалификацискиот циклус со цел да ја победиме два пати Андора (6 бода), два пати Ерменија (6 бода) и да бркаме нерешен резултат против Романија на домашен терен и против Финска исто така (2 бода). Тоа се 14 бода! А со комбинација на моментална мотивираност и среќа ќе дојдевме до уште некој бод (ремито со Холандија дома и да имавме повеќе среќа немаше да загубиме во Романија во судиското продолжение). Значи откако ќе бидат познати нашите противници во следниот циклус да се направи план кој реално ќе соодветствува со нашите реални можности. Не треба да се бара пласман на Европско или Светско првенство. Најпрво треба еднаш да го освоиме 3-тото место во групата, и во следните кфалификации, ние ќе бидеме во тој трет барабан што значи дека наместо да ни се падне екипа од калибарот на Романија, ќе добиеме противник од нашиот сегашен ранг (такви се на пр. Естонија, Грузија, Албанија...). Потоа наша цел треба да е второто место во групата и.т.н.
  4. СЕЛЕКТОР. Не би сакал да давам конкретен предлог кој би требало да биде селектор. Само знам дека човекот на таква функција треба најпрво добро да ги запознае играчите, и да смисли тактика која највеќе ќе одговара на моменталниот фонд на играчи. Ако сме најсилни во дефанзивната линија тогаш нека биде тоа и дефанзивна тактика – неможеме ако немаме напаѓачи да пробуваме да играме напаѓачки фудбал, нели? Не треба како сега селекторот да се жали дека немаме доволен фонд на играчи од средниот ред – тоа е тоа Сантрач! Ти си тој кој треба да смисли игра без такви играчи...неможеме да чекаме да се роди некој таков.
  5. ИГРАЧИ. Во репрезентацијата да настапуваат играчи кои се подготвени да одиграат 90 минути силен фудбал со многу трчање! Да се направи костур на репрезентацијата од оние кои никогаш не разочарале со настапот (Седловски, Васовски, Новевски, Пандев....па и Маџовски). Да се знае кој е капитен а кој заменик. Кој ги изведува пеналите и.т.н.
  6. ПОДДРШКА. Несебична поддршка од медиумите, навивачите и сите инволвирани. Тие што “се откажале од македонскиот фудбал“ нека не доаѓаат на стадион!

Кога јас би бил селектор...еве ја мојата екипа:

Маџовски

Васовски Седловски(к) Новевски

Шумоликовски

Гроздановски Игњатов Пејчиќ

Пандев

Мазнов Наумовски

Маџовски ме импресионираше (иако првиот гол на Финска беше и негова грешка). Во одбраната би играле со тројца класични централни бекови кои не би оделе подалеку од нашата половина (евентуално за корнер, нафрлување...). Шумоликовски (или евентуално А.Митревски) треба да биде деструктивецот играч пред одбраната кој ќе ги храни со топки креативците на средината на чело со Игњатов. Игњатов би ја имал улогата на плејмејкер во екипата, со што би завршувал и дел дефанзивни задачи на средината. Гроздановски како десно крило а Пејчиќ како лево крило (вториов наскоро добива МКД пасош и ќе игра за репрезентација). Пандев би функционирал како полу-шпиц и би соработувал често со крилните играчи (двојни додавања и вкрстувања) а би се уфрлал и во шеснаесетникот. Во нападот мислам дека Мазнов и Илчо Наумовски се нашиот најдобар избор во моментов (Илчо дал 2 гола за неговата екипа викендов што помина).

Резерви во одбраната би биле Кралевски, Игор Митревски...во средината Тасовски, А.Митревски, Нухиу, Исмаили (оној малиот и брзиот од Шкендија)... и.т.н.

Што мислите вие?!

6 коментари:

Blogger moonwatcher рече...

Јас би додал и ПСИХИЈАТАР. Ги гледав младите под 21 во Струмица против Финска. Нив помаку ги инересираат премии, малди се и сакаат да се докажат, имаат мотивација. Но имаат и страв да играат, прават смешни грешки. Таква ни е климата во државата, сите само обвинуваат никој ништо не прави. Тоа предивкува страв од играње. Кога јас би бил селектор би ги пратил играчите на психијатарски сеански, да си ги излечат комплексита малку.

14:37  
Blogger edwardbrinick82081300 рече...

='Brand New News Fr0m The Timber Industry!!'=

========Latest Profile==========
Energy & Asset Technology, Inc. (EGTY)
Current Price $0.15
================================

Recognize this undiscovered gem which is poised to jump!!

Please read the following Announcement in its Entierty and
Consider the Possibilities�
Watch this One to Trad,e!

Because, EGTY has secured the global rights to market
genetically enhanced fast growing, hard-wood trees!

EGTY trading volume is beginning to surge with landslide Announcement.
The value of this Stoc,k appears poised for growth! This one will not
remain on the ground floor for long.

KEEP READING!!!!!!!!!!!!!!!

===============
"BREAKING NEWS"
===============

-Energy and Asset Technology, Inc. (EGTY) owns a global license to market
the genetically enhanced Global Cedar growth trees, with plans to
REVOLUTIONIZE the forest-timber industry.

These newly enhanced Globa| Cedar trees require only 9-12 years of growth
before they can be harvested for lumber, whereas worldwide growth time for
lumber is 30-50 years.

Other than growing at an astonishing rate, the Global Cedar has a number
of other benefits. Its natural elements make it resistant to termites, and
the lack of oils and sap found in the wood make it resistant to forest fire,
ensuring higher returns on investments.
T
he wood is very lightweight and strong, lighter than Poplar and over twice
as strong as Balsa, which makes it great for construction. It also has
the unique ability to regrow itself from the stump, minimizing the land and
time to replant and develop new root systems.

Based on current resources and agreements, EGTY projects revenues of $140
Million with an approximate profit margin of 40% for each 9-year cycle. With
anticipated growth, EGTY is expected to challenge Deltic Timber Corp. during
its initial 9-year cycle.

Deltic Timber Corp. currently trades at over $38.00 a share with about $153
Million in revenues. As the reputation and demand for the Global Cedar tree
continues to grow around the world EGTY believes additional multi-million
dollar agreements will be forthcoming. The Global Cedar nursery has produced
about 100,000 infant plants and is developing a production growth target of
250,000 infant plants per month.

Energy and Asset Technology is currently in negotiations with land and business
owners in New Zealand, Greece and Malaysia regarding the purchase of their popular
and profitable fast growing infant tree plants. Inquiries from the governments of
Brazil and Ecuador are also being evaluated.

Conclusion:

The examples above show the Awesome, Earning Potential of little
known Companies That Explode onto Investor�s Radar Screens.
This s-t0ck will not be a Secret for long. Then You May Feel the Desire to Act Right
Now! And Please Watch This One Trade!!


GO EGTY!


All statements made are our express opinion only and should be treated as such.
We may own, take position and sell any securities mentioned at any time. Any
statements that express or involve discussions with respect to predictions,
goals, expectations, beliefs, plans, projections, object'ives, assumptions or
future events or perfo'rmance are not
statements of historical fact and may be
"forward,|ooking statements." forward,|ooking statements are based on expectations,
estimates and projections at the time the statements are made that involve a number
of risks and uncertainties which could cause actual results or events to differ
materially from those presently anticipated. This newsletter was paid $3,000 from
third party (IR Marketing). Forward,|ooking statements in this action may be identified
through the use of words such as: "pr0jects", "f0resee", "expects". in compliance with
Se'ction 17. {b), we disclose the holding of EGTY shares prior to the publication of
this report. Be aware of an inherent conflict of interest resulting from such holdings
due to our intent to profit from the liquidation of these shares. Shar,es may be sold
at any time, even after positive statements have been made regarding the above company.
Since we own shares, there is an inherent conflict of interest in our statements and
opinions. Readers of this publication are cautioned not
to place undue reliance on
forward,|ooking statements, which are based on certain assumptions and expectations
involving various risks and uncertainties that could cause results to differ materially
from those set forth in the forward- looking statements. This is not solicitation to
buy or sell st-0cks, this text is or informational purpose only and you should seek
professional advice from registered financial advisor before you do anything related
with buying or selling st0ck-s, penny st'0cks are very high risk and you can lose your
entire inves,tment.

22:19  
Blogger Karakash рече...

жив си бил:)
Многу треба пријателе, многу, а и тоа за психијатар држи, али не на тој начин.
Кај нас (не само фудбалерите) проблемот е во главата...менталниот склоп итд.
Мнооогу треба, но...

20:55  
Blogger Karakash рече...

и немој кфалификации, те молам...квалификации, ок? :)

20:56  
Blogger Bukarski рече...

Добро те чита старио? Несмејш вакви граматички грешки, учи нешто од него :)

16:52  
Blogger Darko156 рече...

Ај честито прв текст во Club Football. Па ни фала да кажеш :)
Што мислиш како дозна Александар за тебе. Само напред момче.

11:32  

Објави коментар

Врски до објавата:

Создај врска

<< Дома