У...У...А...А...МАКЕДОНИЈА!...МАКЕДОНИЈА!!!

12 мај 2005

На Градски се одигра натпревар помеѓу Македонската фудбалска репрезентација составена од играчи од домашното првенство и Работнички Кометал кој заврши со резултат 2-2, иако многу лесно репрезентацијата можеше да загуби од шампионот. Како и да е, го поздравувам овој потег на селекторот Сантрач кој даде на знаење дека во домашното првенство постојат потенцијални репрезентативци. Кој од овие фудбалери ќе се појави на список за официјален натпревар ќе видиме веќе летово против Ерменија и Чешка. Сакав само да ги претставам моите фаворити за националниот тим и како тој би изгледал кога јас би бил селектор.


Бајевски

Пандев Гроздановски

Игњатов

Шумоликовски А. Митревски

Седлоски(К) Новевски Васовски

Милошевски (?)

Мојата идеја е да се игра со тројца класични централни бекови кои не би мрдале од шеснаесетник. Капитенот Седлоски, Новевски и Васовски. Шумоликовски и Аце Митревски (евентуално Јанчевски) да играат како дефанзивен среден ред, и да се ориентирани кон затворањето на приодот кон одбраната како и за испорачување на топки кон нападот. Нападот би го организирал Сјојанче Игњатов, тоа е негова природна улога и според моето мислење би се снаоѓал најдобро со Гроздановски по десната и Пандев по левата страна бидејќи се брзи, експлозивни, располагаат со одличен дриблинг и шут. Како единствен класичен шпиц би го поставил Бајевски или евентуално Мазнов или Чадиковски. Мислам дека Пандев и Гроздановски одлично ќе соработуваат со еден покорпулентен шпиц играч. А за голман, сакале или нејќеле ќе ни брани Милошевски. Јас повеќе би ставил било кој голман од нашата прва лига но по се изгледа без разлика дали тој брани или ја грее клупата во својот клуб, местото му е загарантирано. Што мислите вие? Се согласувате ли со моето мислење дека ова е најквалитетниот состав што го имаме?

0 коментари:

Објави коментар

Врски до објавата:

Создај врска

<< Дома