Местење

05 мај 2005

Како да фатите пари во кладилница? Едноставно, ќе ги вложите сите пари кои сте ги заштедиле на еден натпревар кој ќе ви го откријам, тоа е првиот натпревар кој ќе го игра Победа Прилеп кон крајот на летото во Лигата на шампионите. Како да одиграте и зашто?

Еве како и зашто:
Ниту ова македонско првенство неможеше да помине без местење. Среќа шампионот ќе биде регуларен (секоја чест за Работнички К иако сум навивач на Вардар) и тоа регуларен само затоа што екипата на Работнички е супериорна. Имав прилика да разговарам со еден од докторите кои се задолжени за здравјето на играчите на идниот шампион(фамилијарен пријател ни е) и тој ми објасни како се работи таму. Фудбалерите имаат огромни плати, имаат по два тренинга дневно, се хранат СТРОГО по пропишаната исхрана од клубот, за разлика од некои наши фудбалери од други клубови (несакам да ги именувам) кои почесто ги гледам на шанк во некоја од дискотеките одошто на теренот, фудбалерите на Работнички излегуваат навечер само два пати неделно и тоа сите заедно со тренерот Јовановски и тоа одат или на заедничка вечера или заедно одат во кино. Со ваков светски режим на работа во овој клуб неможе ни да се очекува ништо друго. Дури и смешно ми беше кога следев некои натпревари на Работнички каде судијата свиреше фаул само затоа што премногу силно ја шутираат топката и на секој начин се обидуваше да им наштети но тие пак победуваат со 2-0, 3-0... Што се однесува до Вардар, квалитетни играчи, проблеми со управата, неисплатени плати....второто место во ова првенство е реално.
Е сега стигнавме и до прилепска Победа. По наместеното првенство минатата година, луѓето си ги наполнија џебовите по натпреварот во квалификациите за Лигата на шампионите. За првпат во историјата на македонскиот фудбал, македонска екипа не го помина првото квалификациско коло од Лигата на шампионите, каде практично за противник ни доаѓаат аматерски екипи од антифудбалски земји. Дури и самите противници на Победа неможеа да веруваат дека одат понатаму... Каде е заврзламата оваа година? Раководството на ФФМ од оваа година почна самостојно да ги издава лиценците за настап во Европа (до претходната сезона клубовите лиценци бараа директно од УЕФА) и што се случи? Во полу-финалето на Купот на Македонија се пласираа Маџари, Силекс, Башкими и Турново. ФФМ не издаде лиценца за ниеден од овие клубови (иако сите освен Турново редовно добиваа лиценци од УЕФА минатите години) а најсмешно беше неиздавањето лиценца на Силекс кој со години наназад игра во Евро-куповите, но за среќа по нивната жалба, им беше издадена лиценца. Згора на тоа, се донесе одлука, единствена од ваков тип во Европа, ако никој од клубовите кои ќе играат во финалето нема лиценца, тогаш, во Купот на УЕФА ќе патува третопласираната екипа во првенството. Практика секаде низ европа е доколку финалистите во купот немаат лиценца или преку првенството обезбедиле пласман во Купот на УЕФА или Лигата на шампионите, патник да биде најдобро пласираната екипа која испаднала во полу-финалето (Како на пример Алеманија Ахен - германскиот второлигаш). АМА, кај нас не е така. Во финалето се пласираа Маџари и Башкими кои немаат лиценци а во Купот на УЕФА оди третопласираната екипа од првенството, а веќе погодувате која е таа екипа? ПОБЕДА ПРИЛЕП се разбира.

Случајност или не? Сепак мислам дека не е случајност... А вие?

0 коментари:

Објави коментар

Врски до објавата:

Создај врска

<< Дома